Nacházíte se: Úvodní stránka > Kojenec > Odstavení kojeného dítěte – jak ho prožít bez šrámů na duši miminka i maminky
Sponzorované odkazy:
Kojení je nezbytný začátek zdravého života. Maminky, které mají ten dar, že kojí snadno, dlouho a bezproblémově, si jistě uvědomují, jak velký přínos kojení pro jejich ratolesti má. Samozřejmě nejdůležitější je význam kojení po stránce výživové, zdravotní a po stránce celkového vývoje miminka – fyzického i psychického. I samotným maminkám to výrazně usnadní práci a v neposlední řadě i náklady na pravidelný nákup náhradní stravy. Zkrátka kojení je po všech stránkách přínosem. Každému miminku ale nastane v životě čas, kdy se musí s mateřským prsem a teplým mlíčkem rozloučit.
Odstavování kojeného miminka může být horší než začátky kojení, pokud k němu nepřistoupíte s nadhledem a s lehkostí a vy nebo vaše dítě budete mít pocit jakékoli násilnosti nebo nepřirozenosti. Pokud se rozhodnete z jakéhokoliv důvodu pro odstavení děťátka, je vždy lepší postupovat pozvolna a nenásilně. Náhlé ukončení kojení představuje stres jak pro dítě, tak pro matku. Maminka to může odnést problémy s prsy, které mohou vyústit až v bolestivý zánět. Dítě je ve stresu, probrečí několik dní a nocí a jakákoliv náhrada v podobě sebelepšího umělého mléka ho nijak neuspokojí.
Pokud je dítě starší než 1 rok, má pro něj kojení význam spíše citový, psychický a komunikační, než že by představovalo přínos ve výživě, jako je tomu u malých miminek do půl roku věku. Přesto je pro něj velmi důležité a i v tomto věku velmi přínosné. Důvody pro ukončení kojení mohou být různé. Ať už je příčina v obtěžujícím vstávání několikrát za noc, nebo jsou důvody zdravotní, je pro oba jednodušší, pokud to situace jen trochu umožňuje, nahradit nejprve některé kojení jinou stravou. Nejčastěji to bývá mléčná svačinka v podobě jogurtu či tvarohového krému (dle věku dítěte). Pokud je dítě přikrmováno podle věku, není třeba každé jídlo zapít kojením. Takže nejjednodušší je ubírat a postupně omezovat kojení přes den. Dítě pak dostatečně nakojíme večer před uložením ke spánku a pokud se v noci budí, nabídneme mu kojeneckou vodu nebo čaj pro zahnání pocitu žízně.
Dítě starší než rok už nepotřebuje v noci jíst. Můžeme ho zpočátku nakojit ještě nad ránem, pokud se budívá kolem čtvrté či páté hodiny, a pak ráno po probuzení, ale i ranní kojení postupně začneme nahrazovat běžnou snídaní. Časem zjistíme, že dítě kojíme jen jednou denně, a to většinou na noc. Přes den jeho potřebu mléka nahradíme umělým mlékem v lahvi v množství přiměřeném věku dítěte. Večerní kojení se změní v rituál, který si dítě může podržet i několik měsíců. Tvorba mléka se přizpůsobí během pár týdnů a maminka i její drobeček mohou být spokojení. Postupem času si dítě samo nahradí večerní kojení jiným uspávacím rituálem, např. čtením pohádky, takže k získání pocitu bezpečí a jistoty, se kterým se mu dobře usíná, už kojení nebude potřebovat. V období omezování kojení je však ze všeho nejdůležitější věnovat dítěti dostatek pozornosti a lásky, aby nemělo pocit jakéhokoliv strádání.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.