Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole > Kdy se rozloučit s dudlíčkem a jak na to?
Sponzorované odkazy:
Máte pocit, že je čas rozloučit se s dudlíkem? Možná jste už dlouho jako rodiče uvažovali, kdy je ten správný okamžik, ale než na to skočíte po hlavě, zkuste se na to podívat z trochu jiného úhlu. Sání není jen tak nějaký zlozvyk – jde o přirozenou potřebu, kterou si děťátka začínají rozvíjet už v bříšku. Takže se není čemu divit, že pro vaše dítě může být loučení s dudlíčkem trochu náročnější, než by se mohlo na první pohled zdát. V dnešním článku vám poradíme, jak to zvládnout co nejlépe, aby to nebyl boj o moc, a aby to byl pro vás i pro vaše dítě pozitivní zážitek.
Podle odborníků není přesně daný věk, kdy by dítě mělo být bez dudlíku, ale většina z nich doporučuje s dudláním přestat mezi 2. a 3. rokem. Některé děti jsou na to připravené dřív, jiné později, a to je v pořádku. Důležité je vědět, že čím déle dudlík používají, tím větší je riziko problémů se zuby nebo špatného vývoje dásní.
Pokud si nejste jistí, kdy je ten pravý čas, zkuste se poradit s pediatrem vašeho děťátka. A pokud vaše dítě stále dudlík potřebuje, nebojte se ho nabídnout, někdy je to opravdu menší zlo, než několik probdělých nocí po sobě.
Dítě sahá po dudlíku obvykle v situacích, kdy se potřebuje uklidnit. Snažte se rozlišit, kdy chce dudlat z této potřeby, anebo v době, kdy se jednoduše nudí. Začněte postupně dudlík odstraňovat ve chvílích, kdy je dítě v klidu a dumlá jen ze zvyku.
Není dobré dudlík dítěti vzít ze dne na den. Začněte tím, že ho omezíte jen na spánek a odpolední odpočinek, později zkoušejte i během dne, kdy dítě není tolik unavené nebo nevyžaduje tolik uklidnění.
Dítě potřebuje něco, co ho uklidní. Co třeba koupit nového plyšáka, nebo jinou hračku, která bude dítě doprovázet? Takové věci mohou být skvělou náhradou, která ho pomalu přivede k tomu, že dudlík není třeba.
Aby to pro dítě bylo zábavné, můžete třeba vymyslet nějaký rituál, jako že dudlíky „daruje“ menšímu miminku, Ježíškovi apod. Dítě se bude těšit, že je to něco speciálního a bude to mít pozitivní nádech. Zábavný rituál je přivázat dudlík na balónek a nechat jej odnést do neznámých krajin. Ovšem to nemá příliš blahý vliv na životní prostředí, že.
Nezapomeňte dítě pochválit za každý malý krůček bez dudlíku! Můžete použít i drobnou odměnu – třeba samolepky nebo oblíbenou hračku. Když dítě cítí, že něco zvládlo, bude motivované v odvykání pokračovat.
Ať už je vaše dítě malé nebo už větší, je dobré s ním o tom mluvit. Vysvětlete, proč je čas na rozloučení s dudlíkem, a že to je přirozená součást růstu. Děti mají rády, když vědí, co se děje, a když je zapojíte do procesu, bude to pro ně snazší.
Nechte dítě vybrat, kdy bude ten správný čas. Může to být třeba volba dne, kdy se s dudlíkem rozloučí. To mu dá pocit, že má věci pod kontrolou a usnadní to celý přechod.
Nebojte se, pokud to nejde úplně hladce. Každé dítě je jiné, a některé zareagují na změny lépe než jiné. Důležité je být trpělivá a naslouchat potřebám svého dítěte. Pokud se někdy vrátíte k dudlíku, neznamená to, že jste to nezvládli. Společně to určitě zvládnete!
Loučení s dudlíkem není žádná věda, jen je třeba jít na to pomalu, s láskou a porozuměním. A věřte, že vaše dítě to nakonec zvládne – a třeba na to budete jednou vzpomínat s úsměvem.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.